Implantologia

Dzięki nowoczesnej technice implantologii jesteśmy w stanie trwale, estetycznie i wygodnie dla pacjenta uzupełnić braki w łuku zębowym, a nawet zastosować całe łuki zębowe. Implantologia jest atrakcyjną i cieszącą się popularnością alternatywą dla protez zębowych i mostów – implanty najwierniej przypominają zęby własne i nie są trudne w pielęgnacji. Dobrze wykonane mogą wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat.

Utrata nawet pojedynczego zęba wywołuje niekorzystne zmiany w układzie stomatognatycznym. Polegają one głównie na poruszaniu się, wychylaniu lub wysuwaniu zębów z zębodołu, co powoduje brak ich kontaktu z zębami przeciwstawnymi.

W takim przypadku niezbędne nie tylko z punktu widzenia zdrowia, ale również komfortu pacjenta jest dokonanie uzupełnienia brakujących zębów w łuku jak najszybciej. Dzięki nowoczesnym metodom uzupełnień dentysta jest w stanie uzyskać efekt praktycznie idealny z naturalnym. Stomatologia implantologiczna, która jest w tej dziedzinie optymalnym rozwiązaniem, pozwala na wszczepienie tytanowego korzenia w kość, a na nim osadzenie śruby i porcelanowej koronki, protezy czy mostu. Zabiegi wszczepienia implantów przeprowadza się stopniowo, ponieważ tkanki miękkie, czyli dziąsła, a także tkanki twarde, czyli kość, muszą mieć czas na regenerację.

Implant może być wszczepiony natychmiast w miejscu usuniętego zęba w jego zębodole, ale czasami wymagane jest przygotowanie przestrzeni poprzez augmentację, czyli odbudowę kości specjalnymi materiałami. Na wszczepionym implancie po czasie jego osadzenia się w kości umieszcza się porcelanowe koronki dla uzupełnienia pojedynczego zęba, mosty, aby uzupełnić kilka, a nawet całe uzupełnienia protetyczne na łuk dolny i górny. W ten sposób wyeliminowane zostaje szlifowanie oraz przy tym dyskomfort pacjenta związany ze stosowaniem danego uzupełnienia.

W miejscach, w których nie ma możliwości wszczepienia pełnowymiarowych implantów, stosuje się mini-implanty, które są łączone z protezami całkowitymi systemami zatrzasków. W ten sposób proteza jest ustabilizowana i wygodniejsza.